TDK Corporation C1608C0G1H560J/10
C1608C0G1H560J/10 picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H560J/10
Brief Description
CAP CER 56PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H560J/10.pdf
Availability of C1608C0G1H560J/10
QUANTITY
C1608C0G1H560J/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H560J/10
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H560J/10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H560J/10
Related LinksC1608C0G, C1608C0G1H560J/10 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H560J/10 Details Description
Related parts for C1608C0G1H560J/10
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 2.5M PREWIRED MOD datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 50K 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CONN FPC 45POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IC FLIP FLOP DUAL J-K 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf