TDK Corporation C1608C0G1H680F080AA
C1608C0G1H680F080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H680F080AA
Brief Description
CAP CER 68PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H680F080AA.pdf
Availability of C1608C0G1H680F080AA
QUANTITY
C1608C0G1H680F080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H680F080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H680F080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H680F080AA
Related LinksC1608C0G1, C1608C0G1H680F080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H680F080AA Details Description
Related parts for C1608C0G1H680F080AA
CLEANING KIT FOR CD ROM LENS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
SPACER CIRCULAR GEN PURP 0.070" datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 10MM datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LOOP CALIBRATOR datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
SENSOR CABLE 5M datasheet.pdf
FUSE INLINE FAST/ACT 2A 300V datasheet.pdf