TDK Corporation C1608C0G1H682K080AA
C1608C0G1H682K080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H682K080AA
Brief Description
CAP CER 6800PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H682K080AA.pdf
Availability of C1608C0G1H682K080AA
QUANTITY
C1608C0G1H682K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H682K080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H682K080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)