TDK Corporation C1608C0G1H821J/10
C1608C0G1H821J/10 picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H821J/10
Brief Description
CAP CER 820PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H821J/10.pdf
Availability of C1608C0G1H821J/10
QUANTITY
C1608C0G1H821J/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H821J/10
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H821J/10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H821J/10
Related LinksC1608C0G, C1608C0G1H821J/10 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H821J/10 Details Description
Related parts for C1608C0G1H821J/10
RES SMD 280 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 9KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT CRIMP SNAP-IN TIN datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG BROWN 500' datasheet.pdf