TDK Corporation C1608C0G2A820J080AA
C1608C0G2A820J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G2A820J080AA
Brief Description
CAP CER 82PF 100V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G2A820J080AA.pdf
Availability of C1608C0G2A820J080AA
QUANTITY
C1608C0G2A820J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G2A820J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G2A820J080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G2A820J080AA
Related LinksC1608C0G2, C1608C0G2A820J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G2A820J080AA Details Description
Related parts for C1608C0G2A820J080AA
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
I/O MOUNTING BOARD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
EVALUATION PLATFORM SOIC HI5860 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT OD 4.9V 5TSOP datasheet.pdf
RES 200 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 166.6667MHZ 6-CLCC datasheet.pdf