TDK Corporation C1608C0G2E102K080AA
C1608C0G2E102K080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G2E102K080AA
Brief Description
CAP CER 1000PF 250V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G2E102K080AA.pdf
Availability of C1608C0G2E102K080AA
QUANTITY
C1608C0G2E102K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G2E102K080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G2E102K080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)*
Thickness (Max)*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G2E102K080AA
Related LinksC1608C0G2, C1608C0G2E102K080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G2E102K080AA Details Description
Related parts for C1608C0G2E102K080AA
KIT LEGEND 30 TILES GREEN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 20.7A TO-247 datasheet.pdf
CONN TERM MALE 8AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOP datasheet.pdf
CONN HEADER ZH TOP 2POS 1.5MM datasheet.pdf
GDT 350V 20% 15KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf