TDK Corporation C1608C0G2E271J080AA
C1608C0G2E271J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G2E271J080AA
Brief Description
CAP CER 270PF 250V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G2E271J080AA.pdf
Availability of C1608C0G2E271J080AA
QUANTITY
C1608C0G2E271J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G2E271J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G2E271J080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G2E271J080AA
Related LinksC1608C0G2, C1608C0G2E271J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G2E271J080AA Details Description
Related parts for C1608C0G2E271J080AA
RES SMD 162K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 5POS R/A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS 24-26AWG BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
100' 14/3 SJOWA FROG HIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
REAR COVER datasheet.pdf
MOLDED OUTSIDE CORNER datasheet.pdf
OSC VCXO 155.52MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf