TDK Corporation C1608CH1H103K080AA
C1608CH1H103K080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608CH1H103K080AA
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V CH 0603
Datasheet Download
C1608CH1H103K080AA.pdf
Availability of C1608CH1H103K080AA
QUANTITY
C1608CH1H103K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608CH1H103K080AA
Internal Part NumberEIS-C1608CH1H103K080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608CH1H103K080AA
Related LinksC1608CH1H, C1608CH1H103K080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608CH1H103K080AA Details Description
Related parts for C1608CH1H103K080AA
FUSE HLDR BLADE 32V 48A IN LINE datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 450MA 828 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS 7.50MM NAT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf