TDK Corporation C1608CH2E102K080AA
C1608CH2E102K080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608CH2E102K080AA
Brief Description
CAP CER 1000PF 250V CH 0603
Datasheet Download
C1608CH2E102K080AA.pdf
Availability of C1608CH2E102K080AA
QUANTITY
C1608CH2E102K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608CH2E102K080AA
Internal Part NumberEIS-C1608CH2E102K080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)*
Thickness (Max)*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608CH2E102K080AA
Related LinksC1608CH2E, C1608CH2E102K080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608CH2E102K080AA Details Description
Related parts for C1608CH2E102K080AA
FIXED IND 68UH 50MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
DEMO BOARD AK80A SERIES 24/48VIN datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 3+PE GOLD BLUE datasheet.pdf
IC FPGA 94 I/O 144EQFP datasheet.pdf
RES MO 2W 43 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 5MM datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf