TDK Corporation C1608JB1C685K080AB
C1608JB1C685K080AB picture photo
Mfg. Part Number
C1608JB1C685K080AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8UF 16V JB 0603
Datasheet Download
C1608JB1C685K080AB.pdf
Availability of C1608JB1C685K080AB
QUANTITY
C1608JB1C685K080AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608JB1C685K080AB
Internal Part NumberEIS-C1608JB1C685K080AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608JB1C685K080AB
Related LinksC1608JB1C, C1608JB1C685K080AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608JB1C685K080AB Details Description
Related parts for C1608JB1C685K080AB
RES 5.1K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - AKC14B/AE14G/APK14B datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.5K OHM 1206 datasheet.pdf
IC DGTL POT 100K 129TAPS 8-MSOP datasheet.pdf
RES 91 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 0.100 T/H datasheet.pdf