TDK Corporation C1608JB1C685M080AB
C1608JB1C685M080AB picture photo
Mfg. Part Number
C1608JB1C685M080AB
Brief Description
CAP CER 6.8UF 16V JB 0603
Datasheet Download
C1608JB1C685M080AB.pdf
Availability of C1608JB1C685M080AB
QUANTITY
C1608JB1C685M080AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608JB1C685M080AB
Internal Part NumberEIS-C1608JB1C685M080AB
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608JB1C685M080AB
Related LinksC1608JB1C, C1608JB1C685M080AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608JB1C685M080AB Details Description
Related parts for C1608JB1C685M080AB
CONN HEADER 11POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE YELLOW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 252K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf