TDK Corporation C1608JB1E155M080AB
C1608JB1E155M080AB picture photo
Mfg. Part Number
C1608JB1E155M080AB
Brief Description
CAP CER 1.5UF 25V JB 0603
Datasheet Download
C1608JB1E155M080AB.pdf
Availability of C1608JB1E155M080AB
QUANTITY
C1608JB1E155M080AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608JB1E155M080AB
Internal Part NumberEIS-C1608JB1E155M080AB
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608JB1E155M080AB
Related LinksC1608JB1E, C1608JB1E155M080AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608JB1E155M080AB Details Description
Related parts for C1608JB1E155M080AB
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 40V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE BF1 SHUNT2000 PC datasheet.pdf
UMK33-REL120/4X21-ST-WLI/RLY datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MICRO 9C S 3" YEL JACKS NI datasheet.pdf