TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E23-55SD-LC
DJT16E23-55SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E23-55SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT
Datasheet Download
DJT16E23-55SD-LC.pdf
Availability of DJT16E23-55SD-LC
QUANTITY
DJT16E23-55SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E23-55SD-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E23-55SD-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E23-55SD-LC
Related LinksDJT16E23, DJT16E23-55SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E23-55SD-LC Details Description
Related parts for DJT16E23-55SD-LC
PLC RELAY SPST-NO 24VDC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES 16.32 OHM 10W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf