TDK Corporation C1608JB1H103M080AA
C1608JB1H103M080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608JB1H103M080AA
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V JB 0603
Datasheet Download
C1608JB1H103M080AA.pdf
Availability of C1608JB1H103M080AA
QUANTITY
C1608JB1H103M080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608JB1H103M080AA
Internal Part NumberEIS-C1608JB1H103M080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608JB1H103M080AA
Related LinksC1608JB1H, C1608JB1H103M080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608JB1H103M080AA Details Description
Related parts for C1608JB1H103M080AA
RES CURRENT SENSE .09 OHM 3W 1% datasheet.pdf
BREADBOARD SET(3)PROPELLER/SX/BS datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 24K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf
VHDM BP 6ROW SIG END 10 COL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP POLYMER 15UF 20% 25V SMD datasheet.pdf