Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216J244CS
RC3216J244CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216J244CS
Brief Description
RES SMD 240K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216J244CS.pdf
Availability of RC3216J244CS
QUANTITY
RC3216J244CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216J244CS
Internal Part NumberEIS-RC3216J244CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216J244CS
Related LinksRC3216, RC3216J244CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216J244CS Details Description
Related parts for RC3216J244CS
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
OPTOCOUPLER IGBT GATE DRIVE FLPK datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 0.33A VESM datasheet.pdf