AVX Corporation 12107C103MAT2A
12107C103MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12107C103MAT2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 500V X7R 1210
Datasheet Download
12107C103MAT2A.pdf
Availability of 12107C103MAT2A
QUANTITY
12107C103MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12107C103MAT2A
Internal Part NumberEIS-12107C103MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12107C103MAT2A
Related Links12107C1, 12107C103MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12107C103MAT2A Details Description
Related parts for 12107C103MAT2A
IC LI-ION CHGR 500MA 4.2V 8-MSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 354V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK K OS 900W datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES 499 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf