Vishay/BCcomponents SFR2500002158FR500
SFR2500002158FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002158FR500
Brief Description
RES 2.15 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002158FR500.pdf
Availability of SFR2500002158FR500
QUANTITY
SFR2500002158FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002158FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002158FR500
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002158FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002158FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002158FR500 Details Description
Related parts for SFR2500002158FR500
CONN HEADR BRKWAY .100 18POS R/A datasheet.pdf
CONN SPRING 20POS DUAL .217 PCB datasheet.pdf
FUSE 1250A 690V 2BN/65 AR UC datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LENS FOR NICHIA 183/083 datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 2MM TIN 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6 datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf