TDK Corporation C1608JB1H105M080AB
C1608JB1H105M080AB picture photo
Mfg. Part Number
C1608JB1H105M080AB
Brief Description
CAP CER 1UF 50V JB 0603
Datasheet Download
C1608JB1H105M080AB.pdf
Availability of C1608JB1H105M080AB
QUANTITY
C1608JB1H105M080AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608JB1H105M080AB
Internal Part NumberEIS-C1608JB1H105M080AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608JB1H105M080AB
Related LinksC1608JB1H, C1608JB1H105M080AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608JB1H105M080AB Details Description
Related parts for C1608JB1H105M080AB
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V D618SL datasheet.pdf
PHOTODIODE IR 0.77MM SQ T1 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44VQFP datasheet.pdf
RES MO 1/2W 3.6 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DUAL RETRIG MULTIVIB 16HVQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
FRONT PROTECTION COVER FOR SF2 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF DOWN datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RELAY REED 3A 12V datasheet.pdf