TDK Corporation C1608NP01H030C080AA
C1608NP01H030C080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608NP01H030C080AA
Brief Description
CAP CER 3PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C1608NP01H030C080AA.pdf
Availability of C1608NP01H030C080AA
QUANTITY
C1608NP01H030C080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608NP01H030C080AA
Internal Part NumberEIS-C1608NP01H030C080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608NP01H030C080AA
Related LinksC1608NP01, C1608NP01H030C080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608NP01H030C080AA Details Description
Related parts for C1608NP01H030C080AA
JUMPER-H2728TR/C2064L/X 5" datasheet.pdf
BATTERY PACK 4.8V 500MAH NIMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IGBT 650V 80A 290W TO247 datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 320 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
REFLECTOR RND 1POS 74MM 40MM HT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 13A TO220FM datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf