TDK Corporation C1608NP02A220J080AA
C1608NP02A220J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608NP02A220J080AA
Brief Description
CAP CER 22PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
C1608NP02A220J080AA.pdf
Availability of C1608NP02A220J080AA
QUANTITY
C1608NP02A220J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608NP02A220J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608NP02A220J080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608NP02A220J080AA
Related LinksC1608NP02, C1608NP02A220J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608NP02A220J080AA Details Description
Related parts for C1608NP02A220J080AA
TERM COVER PROFILE 2.2MM datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 200MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 2-4 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 160MA 2.7 OHM datasheet.pdf
MOD OPTIBOX CWDM 4CH LC CONN datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 80POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3-8 16SOIC datasheet.pdf
300 MHz to 1000 MHz Quadrature Modulator IC datasheet.pdf