TDK Corporation C1608NP02A560J080AA
C1608NP02A560J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608NP02A560J080AA
Brief Description
CAP CER 56PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
C1608NP02A560J080AA.pdf
Availability of C1608NP02A560J080AA
QUANTITY
C1608NP02A560J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608NP02A560J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608NP02A560J080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608NP02A560J080AA
Related LinksC1608NP02, C1608NP02A560J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608NP02A560J080AA Details Description
Related parts for C1608NP02A560J080AA
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
VARISTOR 243V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES 3.6M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM RND 16.5MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
MICRO 9C P 48" WHT JACKS NI datasheet.pdf