TDK Corporation C1608NP02A6R8D080AA
C1608NP02A6R8D080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608NP02A6R8D080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
C1608NP02A6R8D080AA.pdf
Availability of C1608NP02A6R8D080AA
QUANTITY
C1608NP02A6R8D080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608NP02A6R8D080AA
Internal Part NumberEIS-C1608NP02A6R8D080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608NP02A6R8D080AA
Related LinksC1608NP02, C1608NP02A6R8D080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608NP02A6R8D080AA Details Description
Related parts for C1608NP02A6R8D080AA
SWITCH ROTARY 3P-4POS ENCLD 28V datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 6A TO220AB datasheet.pdf
SIDACTOR MC BI 25V 400A DO-214AA datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
PNEUM VALVE BASE MIDDLE 1/8 BSP datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
D SUB SIDE ENTRY METAL HOOD 37 P datasheet.pdf
VARISTOR 670V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf