TDK Corporation C1608NP02E152J080AA
C1608NP02E152J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608NP02E152J080AA
Brief Description
CAP CER 1500PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
C1608NP02E152J080AA.pdf
Availability of C1608NP02E152J080AA
QUANTITY
C1608NP02E152J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608NP02E152J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608NP02E152J080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608NP02E152J080AA
Related LinksC1608NP02, C1608NP02E152J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608NP02E152J080AA Details Description
Related parts for C1608NP02E152J080AA
RES 133K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
SET TEST LEAD INLINE FUSE datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 52MA 17.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Header 58 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf