TDK Corporation C1608NP02E821J080AA
C1608NP02E821J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608NP02E821J080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 820PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
C1608NP02E821J080AA.pdf
Availability of C1608NP02E821J080AA
QUANTITY
C1608NP02E821J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608NP02E821J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608NP02E821J080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608NP02E821J080AA
Related LinksC1608NP02, C1608NP02E821J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608NP02E821J080AA Details Description
Related parts for C1608NP02E821J080AA
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CONN RCPT MINI-SPRING 18-14AWG datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC RF AMP 0.5W PA 1GHZ 16QFN datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
STUD CAP M8 RED datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf