TDK Corporation C1608X5R0G156M080AA
C1608X5R0G156M080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608X5R0G156M080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15UF 4V X5R 0603
Datasheet Download
C1608X5R0G156M080AA.pdf
Availability of C1608X5R0G156M080AA
QUANTITY
C1608X5R0G156M080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X5R0G156M080AA
Internal Part NumberEIS-C1608X5R0G156M080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X5R0G156M080AA
Related LinksC1608X5R0, C1608X5R0G156M080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X5R0G156M080AA Details Description
Related parts for C1608X5R0G156M080AA
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 250MW SOT23 datasheet.pdf
IC FPGA 106 I/O 196CSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.94 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 41MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
NTWRK CB 8POS 10M M12-OPN CDE A datasheet.pdf