TDK Corporation C1608X5R1A155K080AB
C1608X5R1A155K080AB picture photo
Mfg. Part Number
C1608X5R1A155K080AB
Brief Description
CAP CER 1.5UF 10V X5R 0603
Datasheet Download
C1608X5R1A155K080AB.pdf
Availability of C1608X5R1A155K080AB
QUANTITY
C1608X5R1A155K080AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X5R1A155K080AB
Internal Part NumberEIS-C1608X5R1A155K080AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X5R1A155K080AB
Related LinksC1608X5R1, C1608X5R1A155K080AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X5R1A155K080AB Details Description
Related parts for C1608X5R1A155K080AB
RES SMD 3K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECT OD 2.0V SC-82AB datasheet.pdf
TM3000 220V/50HZ PRESS TO 10AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
RES 620 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf