TDK Corporation C1608X5R1A474M
C1608X5R1A474M picture photo
Mfg. Part Number
C1608X5R1A474M
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0603
Datasheet Download
C1608X5R1A474M.pdf
Availability of C1608X5R1A474M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1608X5R1A474M Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X5R1A474M
Internal Part NumberEIS-C1608X5R1A474M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X5R1A474M
Related LinksC1608X5, C1608X5R1A474M Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X5R1A474M Details Description
Related parts for C1608X5R1A474M
FUSE CERM 2A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.6K OHM 1206 datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX SGL 16SO datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 545MA 150 MOHM datasheet.pdf