TDK Corporation C1608X5R1A685K080AC
C1608X5R1A685K080AC picture photo
Mfg. Part Number
C1608X5R1A685K080AC
Brief Description
CAP CER 6.8UF 10V X5R 0603
Datasheet Download
C1608X5R1A685K080AC.pdf
Availability of C1608X5R1A685K080AC
QUANTITY
C1608X5R1A685K080AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X5R1A685K080AC
Internal Part NumberEIS-C1608X5R1A685K080AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X5R1A685K080AC
Related LinksC1608X5R1, C1608X5R1A685K080AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X5R1A685K080AC Details Description
Related parts for C1608X5R1A685K080AC
BEAD CORE 27 OHM 4A 0603 SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
SNSW 10.1A 1/4 PLAIN70507463 datasheet.pdf
KFA POWER ENTRY MOD W. FLTR 10A datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 94V-0 15POS datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM 1=100 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN RA datasheet.pdf