TDK Corporation C1608X5R1E225M080AB
C1608X5R1E225M080AB picture photo
Mfg. Part Number
C1608X5R1E225M080AB
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0603
Datasheet Download
C1608X5R1E225M080AB.pdf
Availability of C1608X5R1E225M080AB
QUANTITY
C1608X5R1E225M080AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X5R1E225M080AB
Internal Part NumberEIS-C1608X5R1E225M080AB
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X5R1E225M080AB
Related LinksC1608X5R1, C1608X5R1E225M080AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X5R1E225M080AB Details Description
Related parts for C1608X5R1E225M080AB
FUSE BOARD MNT 8A 63VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
GDT 200V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 160POS .6MM FH 4H SMD datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT YELLOW CA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
SENSOR WET PROCESS HEAD UNIT 5M datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 120V datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf