Vishay/Dale RN55C2292BB14
RN55C2292BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2292BB14
Brief Description
RES 22.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2292BB14.pdf
Availability of RN55C2292BB14
QUANTITY
RN55C2292BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2292BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2292BB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2292BB14
Related LinksRN55C2, RN55C2292BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2292BB14 Details Description
Related parts for RN55C2292BB14
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PWR-DIST SW 2CH CURR-LMT 8SON datasheet.pdf
CONN FFC VERT 14POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 5A 34.4 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf