TDK Corporation C1608X5R1E685K080AC
C1608X5R1E685K080AC picture photo
Mfg. Part Number
C1608X5R1E685K080AC
Brief Description
CAP CER 6.8UF 25V X5R 0603
Datasheet Download
C1608X5R1E685K080AC.pdf
Availability of C1608X5R1E685K080AC
QUANTITY
C1608X5R1E685K080AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X5R1E685K080AC
Internal Part NumberEIS-C1608X5R1E685K080AC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X5R1E685K080AC
Related LinksC1608X5R1, C1608X5R1E685K080AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X5R1E685K080AC Details Description
Related parts for C1608X5R1E685K080AC
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V Y5V 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS FEMALE DIP datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf