TDK Corporation C1608X5R1H105M080AB
C1608X5R1H105M080AB picture photo
Mfg. Part Number
C1608X5R1H105M080AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X5R 0603
Datasheet Download
C1608X5R1H105M080AB.pdf
Availability of C1608X5R1H105M080AB
QUANTITY
C1608X5R1H105M080AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X5R1H105M080AB
Internal Part NumberEIS-C1608X5R1H105M080AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X5R1H105M080AB
Related LinksC1608X5R1, C1608X5R1H105M080AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X5R1H105M080AB Details Description
Related parts for C1608X5R1H105M080AB
RES SMD 46.4K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FIFO 16384X18 LP 10NS 64QFP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 5V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN COAX PLUG STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf