TDK Corporation C1608X5R1H223M080AA
C1608X5R1H223M080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608X5R1H223M080AA
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V X5R 0603
Datasheet Download
C1608X5R1H223M080AA.pdf
Availability of C1608X5R1H223M080AA
QUANTITY
C1608X5R1H223M080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X5R1H223M080AA
Internal Part NumberEIS-C1608X5R1H223M080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X5R1H223M080AA
Related LinksC1608X5R1, C1608X5R1H223M080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X5R1H223M080AA Details Description
Related parts for C1608X5R1H223M080AA
TERM FLANG FORK NYL 22-18AWG #8 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.8K OHM 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 200MA SOD123 datasheet.pdf
IC POWER FACTOR CONTROLLER 8SOIC datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
INSULATION CRIMP PUNCH 61181 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CORD 8POS FEMALE/MALE 1M 24AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf