Murata Electronics North America GRM0335C1HR40WD01D
GRM0335C1HR40WD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM0335C1HR40WD01D
Brief Description
CAP CER 0.40PF 50V NP0 0201
Datasheet Download
GRM0335C1HR40WD01D.pdf
Availability of GRM0335C1HR40WD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM0335C1HR40WD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM0335C1HR40WD01D
Internal Part NumberEIS-GRM0335C1HR40WD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM0335C1HR40WD01D
Related LinksGRM0335C1, GRM0335C1HR40WD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM0335C1HR40WD01D Details Description
Related parts for GRM0335C1HR40WD01D
IDC CABLE- ASR14G/ AE14M / X datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 125VAC 2AG datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
LS W/ LED datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
LENS TIR 20MM FROSTED MEDIUM datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW DO35 datasheet.pdf