TDK Corporation C1608X5R1V475M080AC
C1608X5R1V475M080AC picture photo
Mfg. Part Number
C1608X5R1V475M080AC
Brief Description
CAP CER 4.7UF 35V X5R 0603
Datasheet Download
C1608X5R1V475M080AC.pdf
Availability of C1608X5R1V475M080AC
QUANTITY
C1608X5R1V475M080AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X5R1V475M080AC
Internal Part NumberEIS-C1608X5R1V475M080AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X5R1V475M080AC
Related LinksC1608X5R1, C1608X5R1V475M080AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X5R1V475M080AC Details Description
Related parts for C1608X5R1V475M080AC
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-12V 200W datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
POWERSTAC RAHDR 10POS GRY POL B datasheet.pdf
FS1.8X-1 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 130K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CPU CABINET datasheet.pdf
IGBT 650V 5A TO220 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0018 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 PIN RECP datasheet.pdf
LED DRIVER 120W 2100MA DIMMABLE datasheet.pdf