TDK Corporation C1608X5R2A103K080AA
C1608X5R2A103K080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608X5R2A103K080AA
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X5R 0603
Datasheet Download
C1608X5R2A103K080AA.pdf
Availability of C1608X5R2A103K080AA
QUANTITY
C1608X5R2A103K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X5R2A103K080AA
Internal Part NumberEIS-C1608X5R2A103K080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X5R2A103K080AA
Related LinksC1608X5R2, C1608X5R2A103K080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X5R2A103K080AA Details Description
Related parts for C1608X5R2A103K080AA
TRANS PREBIAS DUAL NPN SSMINI6 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HDWR INS TAB .495 X .245 NYL WHT datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP CER 62PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.62UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM PWM 12VDC datasheet.pdf