TDK Corporation C1608X6S1A155M080AB
C1608X6S1A155M080AB picture photo
Mfg. Part Number
C1608X6S1A155M080AB
Brief Description
CAP CER 1.5UF 10V X6S 0603
Datasheet Download
C1608X6S1A155M080AB.pdf
Availability of C1608X6S1A155M080AB
QUANTITY
C1608X6S1A155M080AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X6S1A155M080AB
Internal Part NumberEIS-C1608X6S1A155M080AB
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X6S1A155M080AB
Related LinksC1608X6S1, C1608X6S1A155M080AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X6S1A155M080AB Details Description
Related parts for C1608X6S1A155M080AB
RES SMD 3.92KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
FUSE JOINT 20A 440V OFFSET BOLT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 6W datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 390MA 676 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf