TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FH21HN
D38999/26FH21HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FH21HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FH21HN.pdf
Availability of D38999/26FH21HN
QUANTITY
D38999/26FH21HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FH21HN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FH21HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FH21HN
Related LinksD38999/, D38999/26FH21HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FH21HN Details Description
Related parts for D38999/26FH21HN
IC 8051 MCU 16K FLASH 28MLP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR SPST NC SMD datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE DVR LO-SIDE DL 5A 8SON datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE 5POS 2.0M 16AWG datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
TOOL LOCATOR datasheet.pdf
RES SMD 3.65 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FPC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.9A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
680UF 25V 10X16 datasheet.pdf