TDK Corporation C1608X6S1A225M080AB
C1608X6S1A225M080AB picture photo
Mfg. Part Number
C1608X6S1A225M080AB
Brief Description
CAP CER 2.2UF 10V X6S 0603
Datasheet Download
C1608X6S1A225M080AB.pdf
Availability of C1608X6S1A225M080AB
QUANTITY
C1608X6S1A225M080AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X6S1A225M080AB
Internal Part NumberEIS-C1608X6S1A225M080AB
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X6S1A225M080AB
Related LinksC1608X6S1, C1608X6S1A225M080AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X6S1A225M080AB Details Description
Related parts for C1608X6S1A225M080AB
CAP CER 36PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
MODULE PIP 14VIN 30A ADJ SMD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
16MM SS ROBUST SWITCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf