TDK Corporation C1608X6S1C155K080AC
C1608X6S1C155K080AC picture photo
Mfg. Part Number
C1608X6S1C155K080AC
Brief Description
CAP CER 1.5UF 16V X6S 0603
Datasheet Download
C1608X6S1C155K080AC.pdf
Availability of C1608X6S1C155K080AC
QUANTITY
C1608X6S1C155K080AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X6S1C155K080AC
Internal Part NumberEIS-C1608X6S1C155K080AC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X6S1C155K080AC
Related LinksC1608X6S1, C1608X6S1C155K080AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X6S1C155K080AC Details Description
Related parts for C1608X6S1C155K080AC
PARTITION PLATE 49.1X1.5X69.5MM datasheet.pdf
LSW 6A 24VDC LED SPDT PF 1/2 datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP CER 180PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 12W datasheet.pdf
MODULAR SINGLE DOOR ENCL datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/22/180G 1.5SN BK datasheet.pdf
COUNTER LCD 4 CHAR 100-240V PNL datasheet.pdf
VALVE, SOLENOID W/ SPEED CONT datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf