Rohm Semiconductor MCR01MZPF8871
MCR01MZPF8871 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPF8871
Brief Description
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPF8871.pdf
Availability of MCR01MZPF8871
QUANTITY
MCR01MZPF8871 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPF8871
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPF8871
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPF8871
Related LinksMCR01M, MCR01MZPF8871 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPF8871 Details Description
Related parts for MCR01MZPF8871
CONN HEADER 22POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 5W T18 datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM datasheet.pdf
CRYSTAL 35.328000 MHZ datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IND, PWR, 4040, 4.7UH, 8.5 NPB datasheet.pdf