TDK Corporation C1608X7R1A105K080AC
C1608X7R1A105K080AC picture photo
Mfg. Part Number
C1608X7R1A105K080AC
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X7R 0603
Datasheet Download
C1608X7R1A105K080AC.pdf
Availability of C1608X7R1A105K080AC
QUANTITY
C1608X7R1A105K080AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X7R1A105K080AC
Internal Part NumberEIS-C1608X7R1A105K080AC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X7R1A105K080AC
Related LinksC1608X7R1, C1608X7R1A105K080AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X7R1A105K080AC Details Description
Related parts for C1608X7R1A105K080AC
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 3.6V 8.5MM SMD datasheet.pdf
OSC VCXO 166.6286MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 10pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 40-160VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 487K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.02% 0.6W 2512 datasheet.pdf