TDK Corporation C1608X7R1C103K
C1608X7R1C103K picture photo
Mfg. Part Number
C1608X7R1C103K
Brief Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
C1608X7R1C103K.pdf
Availability of C1608X7R1C103K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1608X7R1C103K Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X7R1C103K
Internal Part NumberEIS-C1608X7R1C103K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X7R1C103K
Related LinksC1608X7, C1608X7R1C103K Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X7R1C103K Details Description
Related parts for C1608X7R1C103K
IC MUX QUAD 2INP NONINV 16SOEIAJ datasheet.pdf
CAP CER 8.3PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 430MA 1.174 OHM datasheet.pdf
RES 150 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 64POS datasheet.pdf