TDK Corporation C1608X7R1C154K
C1608X7R1C154K picture photo
Mfg. Part Number
C1608X7R1C154K
Brief Description
CAP CER 0.15UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
C1608X7R1C154K.pdf
Availability of C1608X7R1C154K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1608X7R1C154K Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X7R1C154K
Internal Part NumberEIS-C1608X7R1C154K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X7R1C154K
Related LinksC1608X7, C1608X7R1C154K Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X7R1C154K Details Description
Related parts for C1608X7R1C154K
JFET N-CH 20V 0.1W SOT623F datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLL 8SMD GW datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE CLIP BLADE 500V 15A PCB datasheet.pdf
LED CBI 5MM RED DIFFUSED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 165K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 470K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IE-GIGA-MINIMC MODULE, TX/SSBX-S datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS CABLE PIN datasheet.pdf