Vishay/BCcomponents MCT06030D2200BPW00
MCT06030D2200BPW00 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D2200BPW00
Brief Description
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D2200BPW00.pdf
Availability of MCT06030D2200BPW00
QUANTITY
MCT06030D2200BPW00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D2200BPW00
Internal Part NumberEIS-MCT06030D2200BPW00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D2200BPW00
Related LinksMCT06030D, MCT06030D2200BPW00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D2200BPW00 Details Description
Related parts for MCT06030D2200BPW00
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 1.96 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC928LP5E datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf