TDK Corporation C1608X7R1E103K080AA
C1608X7R1E103K080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608X7R1E103K080AA
Brief Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0603
Datasheet Download
C1608X7R1E103K080AA.pdf
Availability of C1608X7R1E103K080AA
QUANTITY
C1608X7R1E103K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X7R1E103K080AA
Internal Part NumberEIS-C1608X7R1E103K080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X7R1E103K080AA
Related LinksC1608X7R1, C1608X7R1E103K080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X7R1E103K080AA Details Description
Related parts for C1608X7R1E103K080AA
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC FPGA 469 I/O 676FBGA datasheet.pdf
IC BUS TRSCVR 3-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 6POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/4"-50M BLACK datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf