TDK Corporation C1608X7R1E473K/10
C1608X7R1E473K/10 picture photo
Mfg. Part Number
C1608X7R1E473K/10
Brief Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603
Datasheet Download
C1608X7R1E473K/10.pdf
Availability of C1608X7R1E473K/10
QUANTITY
C1608X7R1E473K/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X7R1E473K/10
Internal Part NumberEIS-C1608X7R1E473K/10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X7R1E473K/10
Related LinksC1608X7R, C1608X7R1E473K/10 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X7R1E473K/10 Details Description
Related parts for C1608X7R1E473K/10
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28QFN datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 20KHZ 12DIP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 2.2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
LED BLUE 4MM OVAL T/H datasheet.pdf