TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F15-18AN
DJT10F15-18AN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F15-18AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN
Datasheet Download
DJT10F15-18AN.pdf
Availability of DJT10F15-18AN
QUANTITY
DJT10F15-18AN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F15-18AN
Internal Part NumberEIS-DJT10F15-18AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F15-18AN
Related LinksDJT10F, DJT10F15-18AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F15-18AN Details Description
Related parts for DJT10F15-18AN
CONN RECEPT 5POS RT ANG TIN BLK datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 3.55A 28 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 1.50K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
DIE MTR 110 datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf