Vishay/Dale RLR07C2740FPR36
RLR07C2740FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2740FPR36
Brief Description
RES 274 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2740FPR36.pdf
Availability of RLR07C2740FPR36
QUANTITY
RLR07C2740FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2740FPR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C2740FPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2740FPR36
Related LinksRLR07C2, RLR07C2740FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2740FPR36 Details Description
Related parts for RLR07C2740FPR36
MODULE PWR 100A 600V SCR CNTR CC datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 6A 9V datasheet.pdf
GDT 145V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP CER 3PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf