TDK Corporation C1608X7R1E684K080AB
C1608X7R1E684K080AB picture photo
Mfg. Part Number
C1608X7R1E684K080AB
Brief Description
CAP CER 0.68UF 25V X7R 0603
Datasheet Download
C1608X7R1E684K080AB.pdf
Availability of C1608X7R1E684K080AB
QUANTITY
C1608X7R1E684K080AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X7R1E684K080AB
Internal Part NumberEIS-C1608X7R1E684K080AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X7R1E684K080AB
Related LinksC1608X7R1, C1608X7R1E684K080AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X7R1E684K080AB Details Description
Related parts for C1608X7R1E684K080AB
FUSE GLASS 20A 32VAC 8AG datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
DISPLAY SCREEN UNIT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 36NH 260MA 630 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 13POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 303MA 1W datasheet.pdf